Brewhouse Triathlon -
Duluth, MN
8/6/2017

race logo










                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 6, 2017
                                                      1.5K Swim, 40K Bike, 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/11    258 Josh Blankenheim        Duluth             MN  37 M     5 21:18  1:18  0:52    1   59:19 25.1  0:42    4   38:14  6:10 2:00:23 
    2   1/6     269 Jake Croteau            La Crosse          WI  21 M     3 20:58  1:17  1:17    2 1:00:24 24.6  0:43    5   38:59  6:18 2:02:19 
    3   1/19    348 Jeff Mettler            Ames               IA  26 M     4 21:01  1:17  1:02    8 1:05:37 22.7  0:42    1   34:54  5:38 2:03:13 
    4   2/11    260 Phil Brown              Thunder Bay        ON  39 M    13 22:37  1:23  1:14    4 1:03:30 23.4  0:59    9   41:12  6:39 2:09:30 
    5   2/19    303 Andy Hardt              Minneapolis        MN  26 M     1 19:44  1:13  0:53    9 1:06:02 22.5  0:42   12   42:54  6:56 2:10:13 
    6   3/19    346 Anthony McDill          Ames               IA  24 M     9 22:16  1:22  1:11   20 1:08:19 21.8  0:55    3   38:09  6:10 2:10:48 
    7   1/9     318 Louis Hughes            Minneapolis        MN  28 M    14 22:38  1:23  1:06    3 1:02:51 23.7  1:00   17   43:37  7:03 2:11:10 
    8   3/11    390 Doug Thiessen           Thunder Bay        ON  37 M     2 20:29  1:15  1:20   16 1:07:46 22.0  1:05    8   40:57  6:37 2:11:36 
    9   1/13    366 Jaysun Pyatt            Vancouver          WA  42 M    18 22:52  1:24  1:02   11 1:06:09 22.5  0:42   10   41:14  6:39 2:11:57 
   10   1/10    352 Elaine Nelson           Duluth             MN  38 F    25 24:20  1:29  1:37    7 1:05:37 22.7  1:13    6   39:47  6:25 2:12:32 
   11   4/19    386 Spencer Syvertson       Mankato            MN  21 M     6 21:51  1:20  1:02   12 1:06:51 22.3  0:47   15   43:21  7:00 2:13:50 
   12   1/7     399 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  48 M    45 25:45  1:35  1:07   10 1:06:03 22.5  0:59   14   43:16  6:59 2:17:06 
   13   5/19    404 Garrett Williams        Golden Valley      MN  20 M    40 25:25  1:33  0:54   45 1:13:41 20.2  0:52    2   37:33  6:04 2:18:23 
   14   2/13    353 Grant Nelson            Duluth             MN  42 M    75 28:40  1:45  1:13   14 1:07:31 22.0  0:48    7   40:22  6:31 2:18:33 
   15   1/4     332 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  25 F                           19 1:07:54 21.9  0:53   35   46:12  7:28 2:19:06 
   16   6/19    308 Hunter Haws             Iowa City          IA  22 M    15 22:41  1:23  1:00   13 1:07:16 22.1  0:58   48   48:14  7:47 2:20:07 
   17   7/19    360 Mike Passint            Madison            WI  22 M    27 24:21  1:30  1:02   27 1:10:25 21.1  1:09   16   43:29  7:01 2:20:24 
   18   8/19    282 Ken Ellingsen           Maple Grove        MN  21 M    34 24:56  1:32  1:39   23 1:09:04 21.5  1:04   24   44:12  7:08 2:20:52 
   19   1/5     287 Dale Forde              Golden Valley      MN  59 M    32 24:51  1:31  1:40   28 1:10:43 21.0  1:20   18   43:40  7:03 2:22:12 
   20   2/10    325 Tiffany Kari            Duluth             MN  37 F    37 25:05  1:32  1:13   33 1:11:26 20.8  0:58   21   43:54  7:05 2:22:34 
   21   9/19    357 Charles O'Brien         Madison            WI  21 M     7 21:52  1:20  1:45   17 1:07:47 22.0  1:29   56   49:56  8:04 2:22:48 
   22   4/11    334 Kyle Kolquist           Duluth             MN  39 M    47 25:57  1:35  1:28   15 1:07:33 22.0  1:29   41   47:16  7:38 2:23:42 
   23   1/6     307 Joseph Haugen           Washburn           WI  31 M    35 24:57  1:32  1:26    6 1:05:12 22.8  1:37   59   50:41  8:11 2:23:52 
   24   1/10    289 Mali Gaber              Verona             WI  26 F    17 22:48  1:24  1:16   34 1:11:43 20.7  1:10   44   47:27  7:40 2:24:21 
   25   2/10    298 Sarah Guillot           Madison            WI  26 F    60 26:48  1:38  0:47   32 1:11:22 20.9  0:54   27   45:01  7:16 2:24:50 
   26   5/11    396 Lance Velander          Cottage Grove      MN  35 M    43 25:36  1:34  2:24    5 1:04:29 23.1  1:22   61   51:12  8:16 2:25:01 
   27   3/13    395 Timothy Vedder          Sartell            MN  43 M    83 29:27  1:48  1:40   21 1:08:48 21.6  1:29   23   44:11  7:08 2:25:33 
   28  10/19    370 Joshua Reece            Minneapolis        MN  21 M    38 25:08  1:32  1:19   53 1:15:09 19.8  0:32   19   43:49  7:04 2:25:56 
   29   2/9     283 Nicholas Engling        Minneapolis        MN  29 M    64 27:18  1:40  2:42   24 1:09:06 21.5  1:37   30   45:34  7:21 2:26:16 
   30   4/13    273 Jason Dewar             Thunder Bay        ON  41 M    63 26:57  1:39  1:23   30 1:11:09 20.9  1:29   33   46:03  7:26 2:27:00 
   31   3/10    408 Melanie Rabino          Woodbury           MN  23 F     8 21:56  1:21  1:00   61 1:16:08 19.5  0:55   43   47:21  7:39 2:27:18 
   32   5/13    276 Corey Drevlow           Golden Valley      MN  41 M    49 26:02  1:36  1:53   36 1:11:58 20.7  1:41   36   46:22  7:29 2:27:55 
   33   2/7     405 Paul Wymar              Montevideo         MN  45 M    29 24:32  1:30  1:55   71 1:17:20 19.2  1:01   13   43:13  6:59 2:27:59 
   34  11/19    349 Nathan Mueggenberg      Coon Rapids        MN  20 M    26 24:21  1:30  1:15   60 1:16:07 19.5  0:37   31   45:42  7:23 2:27:59 
   35   4/10    407 Hannah Mitchell         Anchorage          AK  20 F    30 24:36  1:30  1:49   47 1:14:10 20.1  0:42   40   46:54  7:34 2:28:08 
   36   3/9     409 Benjamin Welch          Lakewood           MN  27 M    73 28:34  1:45  1:24   35 1:11:46 20.7  0:54   32   45:43  7:23 2:28:18 
   37   2/5     281 Phil Elkie              Gorham             ON  57 M    22 23:41  1:27  1:16   29 1:11:01 21.0  0:49   69   52:24  8:28 2:29:09 
   38   4/9     343 Brady Mahoney           Minneapolis        MN  25 M    11 22:27  1:23  1:51   76 1:19:08 18.8  0:57   26   44:54  7:15 2:29:15 
   39   1/1     401 Alyson Welch            Rochester          MN  18 F    21 23:29  1:26  1:46   79 1:20:05 18.6  1:01   20   43:52  7:05 2:30:10 
   40   6/13    278 Tim Duffy               Bemidji            MN  43 M    57 26:23  1:37  2:14   39 1:12:55 20.4  1:59   42   47:21  7:39 2:30:50 
   41  12/19    264 Eli Chandler            Ames               IA  30 M   111 32:45  2:00  2:05   25 1:09:48 21.3  0:54   34   46:09  7:27 2:31:39 
   42   2/6     272 Declan Devine           North Potomac      MD  21 M    36 25:05  1:32  2:22   87 1:21:03 18.4  0:36   11   42:53  6:55 2:31:56 
   43   3/6     263 Donavon Catton          Duluth             MN  21 M    52 26:07  1:36  2:34   63 1:16:17 19.5  1:38   37   46:37  7:31 2:33:11 
   44  13/19    351 Austin Nash             Minnetonka         MN  20 M    31 24:46  1:31  1:47   58 1:15:55 19.6  1:06   55   49:51  8:03 2:33:23 
   45   3/7     274 Michael Dingle          Stillwater         MN  46 M    92 30:13  1:51  1:14   38 1:12:30 20.5  1:20   49   48:16  7:48 2:33:30 
   46   5/9     383 Byron Smith             Cottage Grove      MN  25 M    23 23:43  1:27  0:56   77 1:19:21 18.8  0:59   50   48:42  7:52 2:33:38 
   47   1/1     398 Maisy Waech             Grand Rapids       MN  17 F    61 26:52  1:39  1:10   69 1:17:18 19.2  0:54   46   47:34  7:41 2:33:47 
   48   1/3     257 Libby Bent              Duluth             MN  55 F    62 26:53  1:39  2:26   56 1:15:25 19.7  1:24   47   47:52  7:44 2:33:57 
   49   6/9     341 Brandon Lorrig          Madison            WI  25 M    99 30:55  1:54  4:35   26 1:10:19 21.2  1:55   39   46:47  7:33 2:34:29 
   50   3/5     261 Jim Buderus             Fraser             CO  57 M    55 26:21  1:37  2:08   31 1:11:11 20.9  1:06   81   53:57  8:43 2:34:41 
   51   1/4     296 Lori Green              Fort Frances       ON  54 F    33 24:53  1:31  2:23   42 1:13:20 20.3  1:30   70   52:39  8:30 2:34:44 
   52   4/6     326 Trevor Karn             Annapolis          MD  23 M   114 32:59  2:01  0:45   59 1:16:02 19.6  0:54   22   44:10  7:08 2:34:50 
   53   7/13    358 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  41 M    48 26:00  1:36  1:41   18 1:07:54 21.9  1:16  105   58:35  9:27 2:35:23 
   54   5/10    291 Samantha Gallo          Madison            WI  25 F    12 22:33  1:23  1:50   64 1:16:24 19.5  2:05   75   53:27  8:38 2:36:17 
   55   4/7     372 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  45 M    69 27:33  1:41  1:13   40 1:12:56 20.4  0:53   82   54:20  8:46 2:36:54 
   56   6/11    256 Peter Bauer             Saint Paul         MN  37 M    84 29:28  1:48  4:02   52 1:14:58 19.8  2:09   38   46:41  7:32 2:37:16 
   57   2/3     310 Sherry Lynn Hill        Thunder Bay        ON  58 F    44 25:44  1:35  1:34   49 1:14:22 20.0  1:12   85   54:30  8:48 2:37:20 
   58   2/4     292 Hannah Gartner          Duluth             MN  26 F    19 23:04  1:25  1:36   75 1:18:50 18.9  1:06   72   53:09  8:35 2:37:42 
   59   1/4     350 Karen Murphy            Thunder Bay        ON  44 F    65 27:24  1:41  1:43   68 1:17:14 19.3  1:27   57   50:08  8:06 2:37:54 
   60   8/13    302 Ben Harding             Eden Prairie       MN  43 M    59 26:26  1:37  1:19   44 1:13:35 20.2  1:21   91   55:17  8:55 2:37:56 
   61   1/6     328 Bill Kass               Minneapolis        MN  53 M    54 26:20  1:37  1:16   65 1:16:38 19.4  1:25   71   52:39  8:30 2:38:17 
   62   1/5     279 Hannah Eldridge         Minneapolis        MN  22 F    28 24:27  1:30  1:24   85 1:20:39 18.5  1:06   60   51:07  8:15 2:38:41 
   63   9/13    253 Brad Anderson           Duluth             MN  41 M    50 26:05  1:36  1:18   37 1:12:14 20.6  1:03  104   58:18  9:25 2:38:55 
   64   1/1     376 Benjamin Schleicher     Grand Forks        ND  19 M    88 29:56  1:50  2:01   84 1:20:33 18.5  1:31   28   45:09  7:17 2:39:08 
   65   6/10    392 Elizabeth Van Laarhoven Plymouth           MN  20 F    20 23:28  1:26  1:06   89 1:21:15 18.3  1:21   67   52:14  8:26 2:39:22 
   66   4/5     317 Mike Hudspith           Woodbury           MN  59 M   104 31:35  1:56  2:02   50 1:14:29 20.0  2:39   52   49:34  8:00 2:40:17 
   67  14/19    322 Nathan Johnson          Lake Nebagamon     WI  21 M   118 33:28  2:03  1:32   51 1:14:51 19.9  1:13   54   49:51  8:03 2:40:54 
   68   1/3     305 Tera Hasbargen          Duluth             MN  31 F    10 22:18  1:22  1:31   43 1:13:30 20.2  1:11  115 1:03:14 10:12 2:41:42 
   69  15/19    313 Jack Hop                New Richmond       WI  20 M    86 29:39  1:49  2:10   62 1:16:11 19.5  0:59   73   53:17  8:36 2:42:14 
   70   2/6     393 Dan Van Reese           Duluth             MN  30 M    96 30:44  1:53  3:20   46 1:14:07 20.1  1:09   79   53:53  8:42 2:43:11 
   71   3/10    337 Michelle Lawrence       Thunder Bay        ON  38 F    16 22:44  1:24  3:41  120 1:30:11 16.5  2:35   25   44:47  7:14 2:43:56 
   72   7/10    266 Briana Cleveland        Rosemount          MN  21 F    67 27:25  1:41  1:54   99 1:23:19 17.9  1:38   53   49:43  8:02 2:43:57 
   73  16/19    377 Marshall Schlick        Chippewa Falls     WI  21 M    24 24:17  1:29  1:39   74 1:17:55 19.1  0:59  108   59:10  9:33 2:43:57 
   74   4/10    394 Mary Vancura            Saint Paul         MN  38 F    80 29:08  1:47  2:31   57 1:15:27 19.7  1:42   92   55:36  8:59 2:44:22 
   75   7/11    410 Nikolai Anikin          Duluth             MN  37 M   115 33:04  2:01  2:15   22 1:08:59 21.6  1:01  107   59:07  9:33 2:44:23 
   76   8/11    336 Herman Lau              Circle Pines       MN  39 M   100 31:09  1:54  2:34   66 1:16:46 19.4  2:13   65   52:04  8:24 2:44:45 
   77   2/6     267 Robert Coffey           Thunder Bay        CA  53 M    87 29:50  1:50  2:10   48 1:14:15 20.0  2:11   94   56:27  9:07 2:44:51 
   78   8/10    324 Maddi Kappenman         Lakeville          MN  23 F    53 26:12  1:36  1:31   95 1:21:59 18.2  1:42   80   53:57  8:43 2:45:19 
   79   2/4     371 Nicole Reid             Thunder Bay        ON  40 F   103 31:26  1:55  1:46   72 1:17:23 19.2  1:21   74   53:26  8:37 2:45:20 
   80  17/19    354 Marcelo Nunes De Almeid Ames               IA  36 M   101 31:13  1:55  2:03   67 1:17:06 19.3  1:27   78   53:40  8:40 2:45:27 
   81   5/7     347 Jon McMahon             Oak Park           IL  45 M    78 28:59  1:46  3:22   92 1:21:28 18.3  3:11   51   48:58  7:54 2:45:56 
   82   2/5     400 Shelbie Walsh           Plymouth           MN  24 F    71 28:25  1:44  1:36   78 1:19:33 18.7  1:05   93   55:59  9:02 2:46:37 
   83   2/3     280 Krista Elkie            Gorham             ON  30 F    74 28:38  1:45  1:57   81 1:20:17 18.5  0:49   90   55:12  8:55 2:46:51 
   84   9/10    344 Toni Marano             Oak Brook          IL  20 F    56 26:22  1:37  1:32  107 1:25:22 17.4  1:36   68   52:14  8:26 2:47:05 
   85  10/13    379 David Schottenbauer     Two Harbors        MN  42 M    68 27:31  1:41  2:26  108 1:25:45 17.4  1:31   58   50:38  8:10 2:47:49 
   86   5/10    329 Jocelyn Keller          St Paul            MN  35 F    66 27:25  1:41  3:17  102 1:23:41 17.8  2:30   62   51:32  8:19 2:48:23 
   87  11/13    290 Anselm Gademann         Lakeville          MN  44 M    90 30:02  1:50  3:13   55 1:15:21 19.7  1:54  109   59:11  9:33 2:49:39 
   88  12/13    259 Matthew Blanshan        Rochester          MN  43 M    51 26:06  1:36  2:01   88 1:21:04 18.4  1:35  106   59:05  9:32 2:49:50 
   89   3/4     362 Samantha Perry          Minneapolis        MN  26 F    76 28:50  1:46  3:13  105 1:24:16 17.7  1:54   64   52:01  8:24 2:50:11 
   90   9/11    271 Aaron Day               St. Paul           MN  39 M    89 30:00  1:50  3:26   82 1:20:27 18.5  2:01   87   54:39  8:49 2:50:30 
   91   3/6     391 Michael Tierney         Minneapolis        MN  30 M   127 35:55  2:12  2:11  106 1:24:30 17.6  0:39   45   47:27  7:40 2:50:41 
   92   5/5     381 Jack Shovein            North Oaks         MN  58 M   122 34:25  2:06  2:57   70 1:17:19 19.2  1:24   89   54:58  8:52 2:51:01 
   93   6/7     378 Ruurd Schoolderman      Duluth             MN  45 M    94 30:35  1:52  3:00   73 1:17:49 19.1  2:03  101   57:53  9:21 2:51:18 
   94  18/19    374 Jacob Romero            Saint Paul         MN  29 M   113 32:53  2:01  2:19   90 1:21:17 18.3  1:06   88   54:40  8:49 2:52:13 
   95   3/4     361 Molly Pennings          Culver             MN  42 F   126 35:50  2:12  2:57  114 1:26:57 17.1  1:12   29   45:27  7:20 2:52:21 
   96  10/11    284 Alec Erdmann            Proctor            MN  35 M   107 31:54  1:57  3:00   83 1:20:28 18.5  0:57   95   56:39  9:09 2:52:56 
   97   1/3     403 Terry Wiens             Duluth             MN  60 M   119 33:30  2:03  1:57   97 1:22:54 17.9  1:03   77   53:35  8:39 2:52:56 
   98   3/5     293 Laura Gove              Plymouth           MN  22 F    77 28:55  1:46  1:49  119 1:30:02 16.5  0:47   63   51:45  8:21 2:53:16 
   99   6/10    323 Erin Johnstone          Thunder Bay        ON  35 F   105 31:37  1:56  2:05  100 1:23:36 17.8  1:56   86   54:34  8:48 2:53:46 
  100   3/6     319 Brad Irwin              Hermantown         MN  54 M    79 29:01  1:47  2:32  104 1:24:06 17.7  1:28   96   56:41  9:09 2:53:46 
  101   7/9     320 Joe Johnsen             Duluth             MN  26 M   116 33:06  2:02  2:26   41 1:13:15 20.3  1:10  116 1:04:08 10:21 2:54:03 
  102   8/9     368 Beau Raymond            Minneapolis        MN  26 M   106 31:38  1:56  2:11   80 1:20:05 18.6  2:17  103   58:13  9:24 2:54:21 
  103   4/6     387 Gary Tabor              Thunder Bay        ON  51 M    81 29:22  1:48  2:35   93 1:21:32 18.3  2:03  111 1:00:27  9:45 2:55:57 
  104  19/19    338 John Leinberger         Woodbury           MN  20 M    93 30:29  1:52  4:47  109 1:26:07 17.3  1:20   84   54:25  8:47 2:57:05 
  105   9/9     333 Bernie Kolar            Minneapolis        MN  27 M    85 29:29  1:48  2:44  101 1:23:39 17.8  2:18  110   59:12  9:33 2:57:21 
  106   5/6     342 Charlie Maahs           Minnetrista        MN  24 M   102 31:16  1:55  3:56  116 1:27:51 16.9  1:21   76   53:31  8:38 2:57:53 
  107  10/10    306 Erin Haugen             Grand Forks        ND  37 F   132 40:54  2:30  2:09   54 1:15:18 19.8  2:08   99   57:27  9:16 2:57:53 
  108   7/10    345 Megan Matack            Plymouth           MN  36 F    91 30:04  1:50  2:01  115 1:27:16 17.1  1:15  102   58:06  9:23 2:58:41 
  109   6/6     251 Adam Aasen              Orono              MN  22 M   108 31:55  1:57  2:42  122 1:30:49 16.4  0:43   83   54:24  8:47 3:00:32 
  110   1/2     277 Heidi Dubberke          Eau Claire         WI  47 F   131 39:00  2:23  2:17  110 1:26:27 17.2  1:51   66   52:09  8:25 3:01:43 
  111   2/3     356 Patrick O`connor        Thunder Bay        ON  61 M    97 30:54  1:54  3:29   86 1:20:55 18.4  1:58  117 1:04:46 10:27 3:02:00 
  112   2/2     331 Rosslyn Kendrick        Duluth             MN  49 F    41 25:29  1:34  2:20  123 1:31:53 16.2  1:53  112 1:01:03  9:51 3:02:36 
  113   8/10    321 Carol Johnson           Duluth             MN  37 F    72 28:30  1:45  4:02  124 1:32:14 16.1  1:08   97   56:53  9:11 3:02:44 
  114   1/1     254 Mark D. Anderson        Lombard            IL  65 M    42 25:34  1:34  3:17   91 1:21:26 18.3  2:55  126 1:09:37 11:14 3:02:47 
  115   4/6     406 Matt Peterson           Foxboro            WI  33 M   124 35:09  2:09  2:20   94 1:21:35 18.2  1:30  114 1:02:44 10:08 3:03:17 
  116  13/13    299 Kevin Hagen             Hibbing            MN  40 M   120 33:51  2:04  1:17   96 1:22:30 18.0  1:51  119 1:05:23 10:33 3:04:50 
  117   7/7     335 Ken Koski               Chaska             MN  47 M    95 30:37  1:52  1:06  112 1:26:44 17.2  1:12  118 1:05:22 10:33 3:05:00 
  118   3/3     252 Rick Agar               Duluth             MI  63 M    98 30:54  1:54  2:20  113 1:26:46 17.1  1:30  120 1:06:10 10:41 3:07:38 
  119   5/6     270 Tony Dasilva            Thunder Bay        ON  51 M   129 37:36  2:18  2:30  103 1:24:00 17.7  1:31  113 1:02:06 10:01 3:07:41 
  120   3/3     375 Kathron Rubush          Naperville         IL  33 F   109 32:34  2:00  2:29  132 1:35:28 15.6  1:46  100   57:40  9:19 3:09:55 
  121   4/5     294 Sarah Gove              Plymouth           MN  23 F    46 25:49  1:35  1:40  129 1:34:45 15.7  1:02  124 1:08:28 11:03 3:11:43 
  122  11/11    295 Keri Greaves            Thunder Bay        ON  39 M   133 50:03  3:04  2:35   98 1:23:04 17.9  1:09   98   57:24  9:16 3:14:13 
  123   2/4     265 Marilee Chase           Thunder Bay        ON  54 F   117 33:24  2:03  2:47  118 1:29:41 16.6  2:18  123 1:06:38 10:45 3:14:45 
  124   5/5     304 Zoe Harvieux            Duluth             MN  20 F    58 26:25  1:37  2:06  131 1:35:06 15.6  1:30  129 1:11:02 11:28 3:16:06 
  125   6/6     330 James Kellerman         Mpls.              MN  54 M    39 25:23  1:33  6:07  133 1:36:23 15.4  2:17  122 1:06:32 10:44 3:16:41 
  126   4/4     301 Rachael Hanel           Madison Lake       MN  43 F   123 35:08  2:09  4:54  121 1:30:45 16.4  2:25  121 1:06:11 10:41 3:19:21 
  127   9/10    314 Tessa Horstmann         Lakeville          MN  37 F   110 32:38  2:00  3:01  126 1:32:18 16.1  1:54  130 1:11:08 11:29 3:20:57 
  128   3/4     355 Louanna O`connor        Thunder Bay        ON  53 F   112 32:48  2:00  2:47  130 1:34:52 15.7  2:07  127 1:10:12 11:20 3:22:45 
  129   3/3     369 Cheryl Ready            Thunder Bay        ON  55 F   121 34:23  2:06  3:30  127 1:34:15 15.8  2:10  125 1:08:48 11:06 3:23:04 
  130   1/1     365 Karen Possley           Chippewa Falls     WI  62 F   125 35:25  2:10  3:43  125 1:32:14 16.1  1:56  128 1:10:19 11:21 3:23:35 
  131  10/10    285 Jamie Flohr             Saint Paul         MN  35 F   130 38:31  2:21  3:08  111 1:26:34 17.2  2:51  131 1:14:39 12:03 3:25:41 
  132   5/6     288 Christopher Foskey      Eagan              MN  30 M    70 28:17  1:44  2:27  117 1:29:13 16.7  3:29  134 1:29:21 14:25 3:32:46 
  133   4/4     340 Grace Lewallen          St. Paul           MN  25 F    82 29:25  1:48  3:22  135 1:58:18 12.6  1:35  132 1:18:13 12:37 3:50:52 
  134   4/4     300 Linda Hagen             Duluth             MN  54 F   128 36:20  2:13  2:22  134 1:46:34 14.0  2:17  133 1:24:49 13:41 3:52:21 
  135   6/6     255 James Balder            Minneapolis        MN  30 M   134 52:59  3:14  4:26  128 1:34:17 15.8  1:18  135 1:39:21 16:02 4:12:18 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  474 The Finishers                                    1 27:17  1:40  0:45    1 1:11:21 20.9  1:05    1   52:19  8:27 2:32:44 
           William Simson , Robert Simson , Mat Langhorst         


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  470 Zoom, Zoom Give Us Some R                        1 23:34  1:27  1:06    1 1:19:17 18.8  0:31    1   58:10  9:23 2:42:36 
           Grace Witt , Grace Witt , Lori Witt                    


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           SILVER RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  468 Wet, Tired and Run Down                          1 26:32  1:38  0:49    1 1:09:38 21.4  0:23    1   43:10  6:58 2:20:30 
           David Malban , Alex Lowe , Greg Poettgen               


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 367 Sophie Rabino           Woodbury           MN  19 F      1 22:35  1:23  1:13    1 1:22:43 18.0  1:03                            

================================================================================================================================================
OVERALL MALE COLLEGIATE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    College                    Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= =========================  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  348 Jeff Mettler            Iowa State University Tri    2 21:01  1:17  1:02    1 1:05:37 22.7  0:42    1   34:54  5:38 2:03:13 
    2  303 Andy Hardt              University of Minnesota      1 19:44  1:13  0:53    2 1:06:02 22.5  0:42    4   42:54  6:56 2:10:13 
    3  346 Anthony McDill          Iowa State University Tri    5 22:16  1:22  1:11    6 1:08:19 21.8  0:55    3   38:09  6:10 2:10:48 
    4  386 Spencer Syvertson       Minnesota State Universit    3 21:51  1:20  1:02    3 1:06:51 22.3  0:47    5   43:21  7:00 2:13:50 
    5  404 Garrett Williams        MN Triathlon Team           13 25:25  1:33  0:54   10 1:13:41 20.2  0:52    2   37:33  6:04 2:18:23 
    6  308 Hunter Haws             University of Iowa (Triha    6 22:41  1:23  1:00    4 1:07:16 22.1  0:58   11   48:14  7:47 2:20:07 
    7  360 Mike Passint            UW-Madison                   9 24:21  1:30  1:02    9 1:10:25 21.1  1:09    6   43:29  7:01 2:20:24 
    8  282 Ken Ellingsen           UWEC Triathlon Team         11 24:56  1:32  1:39    7 1:09:04 21.5  1:04    8   44:12  7:08 2:20:52 
    9  357 Charles O'Brien         Wisconsin Tri Team, UW-Ma    4 21:52  1:20  1:45    5 1:07:47 22.0  1:29   14   49:56  8:04 2:22:48 
   10  370 Joshua Reece            University of Minnesota     12 25:08  1:32  1:19   12 1:15:09 19.8  0:32    7   43:49  7:04 2:25:56 
   11  349 Nathan Mueggenberg      Minnesota Triathlon Team     8 24:21  1:30  1:15   14 1:16:07 19.5  0:37    9   45:42  7:23 2:27:59 
   12  264 Eli Chandler            Iowa State University Tri   17 32:45  2:00  2:05    8 1:09:48 21.3  0:54   10   46:09  7:27 2:31:39 
   13  351 Austin Nash             Trihwaks University of Io   10 24:46  1:31  1:47   13 1:15:55 19.6  1:06   13   49:51  8:03 2:33:23 
   14  322 Nathan Johnson          UWEC Triathalon Team        19 33:28  2:03  1:32   11 1:14:51 19.9  1:13   12   49:51  8:03 2:40:54 
   15  313 Jack Hop                MN Triathlon Club           14 29:39  1:49  2:10   15 1:16:11 19.5  0:59   15   53:17  8:36 2:42:14 
   16  377 Marshall Schlick        Wisconsin Triathlon Team     7 24:17  1:29  1:39   17 1:17:55 19.1  0:59   19   59:10  9:33 2:43:57 
   17  354 Marcelo Nunes De Almeid Iowa State University Tri   16 31:13  1:55  2:03   16 1:17:06 19.3  1:27   16   53:40  8:40 2:45:27 
   18  374 Jacob Romero            MN Triathlon                18 32:53  2:01  2:19   18 1:21:17 18.3  1:06   18   54:40  8:49 2:52:13 
   19  338 John Leinberger         Iowa State University Tri   15 30:29  1:52  4:47   19 1:26:07 17.3  1:20   17   54:25  8:47 2:57:05 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE COLLEGIATE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    College                    Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= =========================  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  289 Mali Gaber              University of Wisconsin M    3 22:48  1:24  1:16    2 1:11:43 20.7  1:10    4   47:27  7:40 2:24:21 
    2  298 Sarah Guillot           Wisconsin Triathlon Team     8 26:48  1:38  0:47    1 1:11:22 20.9  0:54    1   45:01  7:16 2:24:50 
    3  408 Melanie Rabino                                       1 21:56  1:21  1:00    5 1:16:08 19.5  0:55    3   47:21  7:39 2:27:18 
    4  407 Hannah Mitchell         University of Minnesota T    5 24:36  1:30  1:49    3 1:14:10 20.1  0:42    2   46:54  7:34 2:28:08 
    5  291 Samantha Gallo          UW-Madison                   2 22:33  1:23  1:50    6 1:16:24 19.5  2:05    8   53:27  8:38 2:36:17 
    6  392 Elizabeth Van Laarhoven MN triathlon                 4 23:28  1:26  1:06    7 1:21:15 18.3  1:21    6   52:14  8:26 2:39:22 
    7  266 Briana Cleveland        UW-Madison Triathlon Team    9 27:25  1:41  1:54    9 1:23:19 17.9  1:38    5   49:43  8:02 2:43:57 
    8  324 Maddi Kappenman         MN Triathlon                 6 26:12  1:36  1:31    8 1:21:59 18.2  1:42    9   53:57  8:43 2:45:19 
    9  344 Toni Marano             MN Tri Team                  7 26:22  1:37  1:32   10 1:25:22 17.4  1:36    7   52:14  8:26 2:47:05 
   10  306 Erin Haugen             N/A                         10 40:54  2:30  2:09    4 1:15:18 19.8  2:08   10   57:27  9:16 2:57:53 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Andy Hardt              Minneapolis        MN  26 M   19:44  1:13 
    2 Doug Thiessen           Thunder Bay        ON  37 M   20:29  1:15 
    3 Jake Croteau            La Crosse          WI  21 M   20:58  1:17 
    4 Jeff Mettler            Ames               IA  26 M   21:01  1:17 
    5 Josh Blankenheim        Duluth             MN  37 M   21:18  1:18 
    6 Spencer Syvertson       Mankato            MN  21 M   21:51  1:20 
    7 Charles O'Brien         Madison            WI  21 M   21:52  1:20 
    8 Melanie Rabino          Woodbury           MN  23 F   21:56  1:21 
    9 Anthony McDill          Ames               IA  24 M   22:16  1:22 
   10 Tera Hasbargen          Duluth             MN  31 F   22:18  1:22 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Josh Blankenheim        Duluth             MN  37 M   59:19 25.1 
    2 Jake Croteau            La Crosse          WI  21 M 1:00:24 24.6 
    3 Louis Hughes            Minneapolis        MN  28 M 1:02:51 23.7 
    4 Phil Brown              Thunder Bay        ON  39 M 1:03:30 23.4 
    5 Lance Velander          Cottage Grove      MN  35 M 1:04:29 23.1 
    6 Joseph Haugen           Washburn           WI  31 M 1:05:12 22.8 
    7 Elaine Nelson           Duluth             MN  38 F 1:05:37 22.7 
    8 Jeff Mettler            Ames               IA  26 M 1:05:37 22.7 
    9 Andy Hardt              Minneapolis        MN  26 M 1:06:02 22.5 
   10 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  48 M 1:06:03 22.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Jeff Mettler            Ames               IA  26 M   34:54  5:38 
    2 Garrett Williams        Golden Valley      MN  20 M   37:33  6:04 
    3 Anthony McDill          Ames               IA  24 M   38:09  6:10 
    4 Josh Blankenheim        Duluth             MN  37 M   38:14  6:10 
    5 Jake Croteau            La Crosse          WI  21 M   38:59  6:18 
    6 Elaine Nelson           Duluth             MN  38 F   39:47  6:25 
    7 Grant Nelson            Duluth             MN  42 M   40:22  6:31 
    8 Doug Thiessen           Thunder Bay        ON  37 M   40:57  6:37 
    9 Phil Brown              Thunder Bay        ON  39 M   41:12  6:39 
   10 Jaysun Pyatt            Vancouver          WA  42 M   41:14  6:39 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  258 Josh Blankenheim        Duluth             MN  37    3 21:18  1:18  0:52    1   59:19 25.1  0:42    1   38:14  6:10 2:00:23 
    2  269 Jake Croteau            La Crosse          WI  21    2 20:58  1:17  1:17    2 1:00:24 24.6  0:43    2   38:59  6:18 2:02:19 
    3  260 Phil Brown              Thunder Bay        ON  39    5 22:37  1:23  1:14    4 1:03:30 23.4  0:59    5   41:12  6:39 2:09:30 
    4  318 Louis Hughes            Minneapolis        MN  28    6 22:38  1:23  1:06    3 1:02:51 23.7  1:00   10   43:37  7:03 2:11:10 
    5  390 Doug Thiessen           Thunder Bay        ON  37    1 20:29  1:15  1:20   11 1:07:46 22.0  1:05    4   40:57  6:37 2:11:36 
    6  366 Jaysun Pyatt            Vancouver          WA  42    7 22:52  1:24  1:02    8 1:06:09 22.5  0:42    6   41:14  6:39 2:11:57 
    7  399 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  48   17 25:45  1:35  1:07    7 1:06:03 22.5  0:59    9   43:16  6:59 2:17:06 
    8  353 Grant Nelson            Duluth             MN  42   34 28:40  1:45  1:13    9 1:07:31 22.0  0:48    3   40:22  6:31 2:18:33 
    9  287 Dale Forde              Golden Valley      MN  59   11 24:51  1:31  1:40   17 1:10:43 21.0  1:20   11   43:40  7:03 2:22:12 
   10  334 Kyle Kolquist           Duluth             MN  39   18 25:57  1:35  1:28   10 1:07:33 22.0  1:29   23   47:16  7:38 2:23:42 
   11  307 Joseph Haugen           Washburn           WI  31   12 24:57  1:32  1:26    6 1:05:12 22.8  1:37   31   50:41  8:11 2:23:52 
   12  396 Lance Velander          Cottage Grove      MN  35   16 25:36  1:34  2:24    5 1:04:29 23.1  1:22   32   51:12  8:16 2:25:01 
   13  395 Timothy Vedder          Sartell            MN  43   38 29:27  1:48  1:40   13 1:08:48 21.6  1:29   13   44:11  7:08 2:25:33 
   14  283 Nicholas Engling        Minneapolis        MN  29   29 27:18  1:40  2:42   15 1:09:06 21.5  1:37   16   45:34  7:21 2:26:16 
   15  273 Jason Dewar             Thunder Bay        ON  41   28 26:57  1:39  1:23   19 1:11:09 20.9  1:29   18   46:03  7:26 2:27:00 
   16  276 Corey Drevlow           Golden Valley      MN  41   20 26:02  1:36  1:53   22 1:11:58 20.7  1:41   19   46:22  7:29 2:27:55 
   17  405 Paul Wymar              Montevideo         MN  45   10 24:32  1:30  1:55   39 1:17:20 19.2  1:01    8   43:13  6:59 2:27:59 
   18  409 Benjamin Welch          Lakewood           MN  27   33 28:34  1:45  1:24   21 1:11:46 20.7  0:54   17   45:43  7:23 2:28:18 
   19  281 Phil Elkie              Gorham             ON  57    8 23:41  1:27  1:16   18 1:11:01 21.0  0:49   34   52:24  8:28 2:29:09 
   20  343 Brady Mahoney           Minneapolis        MN  25    4 22:27  1:23  1:51   41 1:19:08 18.8  0:57   14   44:54  7:15 2:29:15 
   21  278 Tim Duffy               Bemidji            MN  43   26 26:23  1:37  2:14   25 1:12:55 20.4  1:59   24   47:21  7:39 2:30:50 
   22  272 Declan Devine           North Potomac      MD  21   13 25:05  1:32  2:22   48 1:21:03 18.4  0:36    7   42:53  6:55 2:31:56 
   23  263 Donavon Catton          Duluth             MN  21   23 26:07  1:36  2:34   35 1:16:17 19.5  1:38   20   46:37  7:31 2:33:11 
   24  274 Michael Dingle          Stillwater         MN  46   45 30:13  1:51  1:14   24 1:12:30 20.5  1:20   26   48:16  7:48 2:33:30 
   25  383 Byron Smith             Cottage Grove      MN  25    9 23:43  1:27  0:56   42 1:19:21 18.8  0:59   27   48:42  7:52 2:33:38 
   26  341 Brandon Lorrig          Madison            WI  25   51 30:55  1:54  4:35   16 1:10:19 21.2  1:55   22   46:47  7:33 2:34:29 
   27  261 Jim Buderus             Fraser             CO  57   25 26:21  1:37  2:08   20 1:11:11 20.9  1:06   39   53:57  8:43 2:34:41 
   28  326 Trevor Karn             Annapolis          MD  23   58 32:59  2:01  0:45   34 1:16:02 19.6  0:54   12   44:10  7:08 2:34:50 
   29  358 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  41   19 26:00  1:36  1:41   12 1:07:54 21.9  1:16   52   58:35  9:27 2:35:23 
   30  372 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  45   31 27:33  1:41  1:13   26 1:12:56 20.4  0:53   40   54:20  8:46 2:36:54 
   31  256 Peter Bauer             Saint Paul         MN  37   39 29:28  1:48  4:02   32 1:14:58 19.8  2:09   21   46:41  7:32 2:37:16 
   32  302 Ben Harding             Eden Prairie       MN  43   27 26:26  1:37  1:19   28 1:13:35 20.2  1:21   44   55:17  8:55 2:37:56 
   33  328 Bill Kass               Minneapolis        MN  53   24 26:20  1:37  1:16   36 1:16:38 19.4  1:25   35   52:39  8:30 2:38:17 
   34  253 Brad Anderson           Duluth             MN  41   21 26:05  1:36  1:18   23 1:12:14 20.6  1:03   51   58:18  9:25 2:38:55 
   35  376 Benjamin Schleicher     Grand Forks        ND  19   42 29:56  1:50  2:01   46 1:20:33 18.5  1:31   15   45:09  7:17 2:39:08 
   36  317 Mike Hudspith           Woodbury           MN  59   54 31:35  1:56  2:02   31 1:14:29 20.0  2:39   29   49:34  8:00 2:40:17 
   37  393 Dan Van Reese           Duluth             MN  30   48 30:44  1:53  3:20   29 1:14:07 20.1  1:09   38   53:53  8:42 2:43:11 
   38  410 Nikolai Anikin          Duluth             MN  37   59 33:04  2:01  2:15   14 1:08:59 21.6  1:01   54   59:07  9:33 2:44:23 
   39  336 Herman Lau              Circle Pines       MN  39   52 31:09  1:54  2:34   37 1:16:46 19.4  2:13   33   52:04  8:24 2:44:45 
   40  267 Robert Coffey           Thunder Bay        CA  53   41 29:50  1:50  2:10   30 1:14:15 20.0  2:11   45   56:27  9:07 2:44:51 
   41  347 Jon McMahon             Oak Park           IL  45   35 28:59  1:46  3:22   51 1:21:28 18.3  3:11   28   48:58  7:54 2:45:56 
   42  379 David Schottenbauer     Two Harbors        MN  42   30 27:31  1:41  2:26   61 1:25:45 17.4  1:31   30   50:38  8:10 2:47:49 
   43  290 Anselm Gademann         Lakeville          MN  44   44 30:02  1:50  3:13   33 1:15:21 19.7  1:54   55   59:11  9:33 2:49:39 
   44  259 Matthew Blanshan        Rochester          MN  43   22 26:06  1:36  2:01   49 1:21:04 18.4  1:35   53   59:05  9:32 2:49:50 
   45  271 Aaron Day               St. Paul           MN  39   43 30:00  1:50  3:26   44 1:20:27 18.5  2:01   42   54:39  8:49 2:50:30 
   46  391 Michael Tierney         Minneapolis        MN  30   65 35:55  2:12  2:11   60 1:24:30 17.6  0:39   25   47:27  7:40 2:50:41 
   47  381 Jack Shovein            North Oaks         MN  58   63 34:25  2:06  2:57   38 1:17:19 19.2  1:24   43   54:58  8:52 2:51:01 
   48  378 Ruurd Schoolderman      Duluth             MN  45   46 30:35  1:52  3:00   40 1:17:49 19.1  2:03   49   57:53  9:21 2:51:18 
   49  284 Alec Erdmann            Proctor            MN  35   56 31:54  1:57  3:00   45 1:20:28 18.5  0:57   46   56:39  9:09 2:52:56 
   50  403 Terry Wiens             Duluth             MN  60   61 33:30  2:03  1:57   55 1:22:54 17.9  1:03   37   53:35  8:39 2:52:56 
   51  319 Brad Irwin              Hermantown         MN  54   36 29:01  1:47  2:32   59 1:24:06 17.7  1:28   47   56:41  9:09 2:53:46 
   52  320 Joe Johnsen             Duluth             MN  26   60 33:06  2:02  2:26   27 1:13:15 20.3  1:10   60 1:04:08 10:21 2:54:03 
   53  368 Beau Raymond            Minneapolis        MN  26   55 31:38  1:56  2:11   43 1:20:05 18.6  2:17   50   58:13  9:24 2:54:21 
   54  387 Gary Tabor              Thunder Bay        ON  51   37 29:22  1:48  2:35   52 1:21:32 18.3  2:03   57 1:00:27  9:45 2:55:57 
   55  333 Bernie Kolar            Minneapolis        MN  27   40 29:29  1:48  2:44   57 1:23:39 17.8  2:18   56   59:12  9:33 2:57:21 
   56  342 Charlie Maahs           Minnetrista        MN  24   53 31:16  1:55  3:56   64 1:27:51 16.9  1:21   36   53:31  8:38 2:57:53 
   57  251 Adam Aasen              Orono              MN  22   57 31:55  1:57  2:42   66 1:30:49 16.4  0:43   41   54:24  8:47 3:00:32 
   58  356 Patrick O`connor        Thunder Bay        ON  61   49 30:54  1:54  3:29   47 1:20:55 18.4  1:58   61 1:04:46 10:27 3:02:00 
   59  254 Mark D. Anderson        Lombard            IL  65   15 25:34  1:34  3:17   50 1:21:26 18.3  2:55   66 1:09:37 11:14 3:02:47 
   60  406 Matt Peterson           Foxboro            WI  33   64 35:09  2:09  2:20   53 1:21:35 18.2  1:30   59 1:02:44 10:08 3:03:17 
   61  299 Kevin Hagen             Hibbing            MN  40   62 33:51  2:04  1:17   54 1:22:30 18.0  1:51   63 1:05:23 10:33 3:04:50 
   62  335 Ken Koski               Chaska             MN  47   47 30:37  1:52  1:06   62 1:26:44 17.2  1:12   62 1:05:22 10:33 3:05:00 
   63  252 Rick Agar               Duluth             MI  63   50 30:54  1:54  2:20   63 1:26:46 17.1  1:30   64 1:06:10 10:41 3:07:38 
   64  270 Tony Dasilva            Thunder Bay        ON  51   66 37:36  2:18  2:30   58 1:24:00 17.7  1:31   58 1:02:06 10:01 3:07:41 
   65  295 Keri Greaves            Thunder Bay        ON  39   67 50:03  3:04  2:35   56 1:23:04 17.9  1:09   48   57:24  9:16 3:14:13 
   66  330 James Kellerman         Mpls.              MN  54   14 25:23  1:33  6:07   68 1:36:23 15.4  2:17   65 1:06:32 10:44 3:16:41 
   67  288 Christopher Foskey      Eagan              MN  30   32 28:17  1:44  2:27   65 1:29:13 16.7  3:29   67 1:29:21 14:25 3:32:46 
   68  255 James Balder            Minneapolis        MN  30   68 52:59  3:14  4:26   67 1:34:17 15.8  1:18   68 1:39:21 16:02 4:12:18 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  352 Elaine Nelson           Duluth             MN  38    5 24:20  1:29  1:37    1 1:05:37 22.7  1:13    1   39:47  6:25 2:12:32 
    2  332 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  25                           2 1:07:54 21.9  0:53    6   46:12  7:28 2:19:06 
    3  325 Tiffany Kari            Duluth             MN  37    8 25:05  1:32  1:13    3 1:11:26 20.8  0:58    3   43:54  7:05 2:22:34 
    4  401 Alyson Welch            Rochester          MN  18    4 23:29  1:26  1:46   14 1:20:05 18.6  1:01    2   43:52  7:05 2:30:10 
    5  398 Maisy Waech             Grand Rapids       MN  17   13 26:52  1:39  1:10   10 1:17:18 19.2  0:54    7   47:34  7:41 2:33:47 
    6  257 Libby Bent              Duluth             MN  55   14 26:53  1:39  2:26    7 1:15:25 19.7  1:24    8   47:52  7:44 2:33:57 
    7  296 Lori Green              Fort Frances       ON  54    7 24:53  1:31  2:23    4 1:13:20 20.3  1:30   15   52:39  8:30 2:34:44 
    8  310 Sherry Lynn Hill        Thunder Bay        ON  58   10 25:44  1:35  1:34    6 1:14:22 20.0  1:12   18   54:30  8:48 2:37:20 
    9  292 Hannah Gartner          Duluth             MN  26    3 23:04  1:25  1:36   12 1:18:50 18.9  1:06   16   53:09  8:35 2:37:42 
   10  350 Karen Murphy            Thunder Bay        ON  44   15 27:24  1:41  1:43    9 1:17:14 19.3  1:27    9   50:08  8:06 2:37:54 
   11  279 Hannah Eldridge         Minneapolis        MN  22    6 24:27  1:30  1:24   16 1:20:39 18.5  1:06   10   51:07  8:15 2:38:41 
   12  305 Tera Hasbargen          Duluth             MN  31    1 22:18  1:22  1:31    5 1:13:30 20.2  1:11   27 1:03:14 10:12 2:41:42 
   13  337 Michelle Lawrence       Thunder Bay        ON  38    2 22:44  1:24  3:41   26 1:30:11 16.5  2:35    4   44:47  7:14 2:43:56 
   14  394 Mary Vancura            Saint Paul         MN  38   22 29:08  1:47  2:31    8 1:15:27 19.7  1:42   21   55:36  8:59 2:44:22 
   15  371 Nicole Reid             Thunder Bay        ON  40   25 31:26  1:55  1:46   11 1:17:23 19.2  1:21   17   53:26  8:37 2:45:20 
   16  400 Shelbie Walsh           Plymouth           MN  24   17 28:25  1:44  1:36   13 1:19:33 18.7  1:05   22   55:59  9:02 2:46:37 
   17  280 Krista Elkie            Gorham             ON  30   19 28:38  1:45  1:57   15 1:20:17 18.5  0:49   20   55:12  8:55 2:46:51 
   18  329 Jocelyn Keller          St Paul            MN  35   16 27:25  1:41  3:17   18 1:23:41 17.8  2:30   11   51:32  8:19 2:48:23 
   19  362 Samantha Perry          Minneapolis        MN  26   20 28:50  1:46  3:13   19 1:24:16 17.7  1:54   13   52:01  8:24 2:50:11 
   20  361 Molly Pennings          Culver             MN  42   34 35:50  2:12  2:57   22 1:26:57 17.1  1:12    5   45:27  7:20 2:52:21 
   21  293 Laura Gove              Plymouth           MN  22   21 28:55  1:46  1:49   25 1:30:02 16.5  0:47   12   51:45  8:21 2:53:16 
   22  323 Erin Johnstone          Thunder Bay        ON  35   26 31:37  1:56  2:05   17 1:23:36 17.8  1:56   19   54:34  8:48 2:53:46 
   23  345 Megan Matack            Plymouth           MN  36   24 30:04  1:50  2:01   23 1:27:16 17.1  1:15   25   58:06  9:23 2:58:41 
   24  277 Heidi Dubberke          Eau Claire         WI  47   37 39:00  2:23  2:17   20 1:26:27 17.2  1:51   14   52:09  8:25 3:01:43 
   25  331 Rosslyn Kendrick        Duluth             MN  49    9 25:29  1:34  2:20   28 1:31:53 16.2  1:53   26 1:01:03  9:51 3:02:36 
   26  321 Carol Johnson           Duluth             MN  37   18 28:30  1:45  4:02   29 1:32:14 16.1  1:08   23   56:53  9:11 3:02:44 
   27  375 Kathron Rubush          Naperville         IL  33   27 32:34  2:00  2:29   36 1:35:28 15.6  1:46   24   57:40  9:19 3:09:55 
   28  294 Sarah Gove              Plymouth           MN  23   11 25:49  1:35  1:40   33 1:34:45 15.7  1:02   30 1:08:28 11:03 3:11:43 
   29  265 Marilee Chase           Thunder Bay        ON  54   30 33:24  2:03  2:47   24 1:29:41 16.6  2:18   29 1:06:38 10:45 3:14:45 
   30  304 Zoe Harvieux            Duluth             MN  20   12 26:25  1:37  2:06   35 1:35:06 15.6  1:30   34 1:11:02 11:28 3:16:06 
   31  301 Rachael Hanel           Madison Lake       MN  43   32 35:08  2:09  4:54   27 1:30:45 16.4  2:25   28 1:06:11 10:41 3:19:21 
   32  314 Tessa Horstmann         Lakeville          MN  37   28 32:38  2:00  3:01   31 1:32:18 16.1  1:54   35 1:11:08 11:29 3:20:57 
   33  355 Louanna O`connor        Thunder Bay        ON  53   29 32:48  2:00  2:47   34 1:34:52 15.7  2:07   32 1:10:12 11:20 3:22:45 
   34  369 Cheryl Ready            Thunder Bay        ON  55   31 34:23  2:06  3:30   32 1:34:15 15.8  2:10   31 1:08:48 11:06 3:23:04 
   35  365 Karen Possley           Chippewa Falls     WI  62   33 35:25  2:10  3:43   30 1:32:14 16.1  1:56   33 1:10:19 11:21 3:23:35 
   36  285 Jamie Flohr             Saint Paul         MN  35   36 38:31  2:21  3:08   21 1:26:34 17.2  2:51   36 1:14:39 12:03 3:25:41 
   37  340 Grace Lewallen          St. Paul           MN  25   23 29:25  1:48  3:22   38 1:58:18 12.6  1:35   37 1:18:13 12:37 3:50:52 
   38  300 Linda Hagen             Duluth             MN  54   35 36:20  2:13  2:22   37 1:46:34 14.0  2:17   38 1:24:49 13:41 3:52:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  398 Maisy Waech             Grand Rapids       MN  17    1 26:52  1:39  1:10    1 1:17:18 19.2  0:54    1   47:34  7:41 2:33:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  376 Benjamin Schleicher     Grand Forks        ND  19    1 29:56  1:50  2:01    1 1:20:33 18.5  1:31    1   45:09  7:17 2:39:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  401 Alyson Welch            Rochester          MN  18    1 23:29  1:26  1:46    1 1:20:05 18.6  1:01    1   43:52  7:05 2:30:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  269 Jake Croteau            La Crosse          WI  21    1 20:58  1:17  1:17    1 1:00:24 24.6  0:43    1   38:59  6:18 2:02:19 
    2  272 Declan Devine           North Potomac      MD  21    2 25:05  1:32  2:22    4 1:21:03 18.4  0:36    2   42:53  6:55 2:31:56 
    3  263 Donavon Catton          Duluth             MN  21    3 26:07  1:36  2:34    3 1:16:17 19.5  1:38    4   46:37  7:31 2:33:11 
    4  326 Trevor Karn             Annapolis          MD  23    6 32:59  2:01  0:45    2 1:16:02 19.6  0:54    3   44:10  7:08 2:34:50 
    5  342 Charlie Maahs           Minnetrista        MN  24    4 31:16  1:55  3:56    5 1:27:51 16.9  1:21    5   53:31  8:38 2:57:53 
    6  251 Adam Aasen              Orono              MN  22    5 31:55  1:57  2:42    6 1:30:49 16.4  0:43    6   54:24  8:47 3:00:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  279 Hannah Eldridge         Minneapolis        MN  22    1 24:27  1:30  1:24    2 1:20:39 18.5  1:06    1   51:07  8:15 2:38:41 
    2  400 Shelbie Walsh           Plymouth           MN  24    4 28:25  1:44  1:36    1 1:19:33 18.7  1:05    3   55:59  9:02 2:46:37 
    3  293 Laura Gove              Plymouth           MN  22    5 28:55  1:46  1:49    3 1:30:02 16.5  0:47    2   51:45  8:21 2:53:16 
    4  294 Sarah Gove              Plymouth           MN  23    2 25:49  1:35  1:40    4 1:34:45 15.7  1:02    4 1:08:28 11:03 3:11:43 
    5  304 Zoe Harvieux            Duluth             MN  20    3 26:25  1:37  2:06    5 1:35:06 15.6  1:30    5 1:11:02 11:28 3:16:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  318 Louis Hughes            Minneapolis        MN  28    2 22:38  1:23  1:06    1 1:02:51 23.7  1:00    1   43:37  7:03 2:11:10 
    2  283 Nicholas Engling        Minneapolis        MN  29    4 27:18  1:40  2:42    2 1:09:06 21.5  1:37    3   45:34  7:21 2:26:16 
    3  409 Benjamin Welch          Lakewood           MN  27    5 28:34  1:45  1:24    4 1:11:46 20.7  0:54    4   45:43  7:23 2:28:18 
    4  343 Brady Mahoney           Minneapolis        MN  25    1 22:27  1:23  1:51    6 1:19:08 18.8  0:57    2   44:54  7:15 2:29:15 
    5  383 Byron Smith             Cottage Grove      MN  25    3 23:43  1:27  0:56    7 1:19:21 18.8  0:59    6   48:42  7:52 2:33:38 
    6  341 Brandon Lorrig          Madison            WI  25    7 30:55  1:54  4:35    3 1:10:19 21.2  1:55    5   46:47  7:33 2:34:29 
    7  320 Joe Johnsen             Duluth             MN  26    9 33:06  2:02  2:26    5 1:13:15 20.3  1:10    9 1:04:08 10:21 2:54:03 
    8  368 Beau Raymond            Minneapolis        MN  26    8 31:38  1:56  2:11    8 1:20:05 18.6  2:17    7   58:13  9:24 2:54:21 
    9  333 Bernie Kolar            Minneapolis        MN  27    6 29:29  1:48  2:44    9 1:23:39 17.8  2:18    8   59:12  9:33 2:57:21 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  332 Kayla Kjellman          Thunder Bay        ON  25                           1 1:07:54 21.9  0:53    1   46:12  7:28 2:19:06 
    2  292 Hannah Gartner          Duluth             MN  26    1 23:04  1:25  1:36    2 1:18:50 18.9  1:06    3   53:09  8:35 2:37:42 
    3  362 Samantha Perry          Minneapolis        MN  26    2 28:50  1:46  3:13    3 1:24:16 17.7  1:54    2   52:01  8:24 2:50:11 
    4  340 Grace Lewallen          St. Paul           MN  25    3 29:25  1:48  3:22    4 1:58:18 12.6  1:35    4 1:18:13 12:37 3:50:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  307 Joseph Haugen           Washburn           WI  31    1 24:57  1:32  1:26    1 1:05:12 22.8  1:37    2   50:41  8:11 2:23:52 
    2  393 Dan Van Reese           Duluth             MN  30    3 30:44  1:53  3:20    2 1:14:07 20.1  1:09    3   53:53  8:42 2:43:11 
    3  391 Michael Tierney         Minneapolis        MN  30    5 35:55  2:12  2:11    4 1:24:30 17.6  0:39    1   47:27  7:40 2:50:41 
    4  406 Matt Peterson           Foxboro            WI  33    4 35:09  2:09  2:20    3 1:21:35 18.2  1:30    4 1:02:44 10:08 3:03:17 
    5  288 Christopher Foskey      Eagan              MN  30    2 28:17  1:44  2:27    5 1:29:13 16.7  3:29    5 1:29:21 14:25 3:32:46 
    6  255 James Balder            Minneapolis        MN  30    6 52:59  3:14  4:26    6 1:34:17 15.8  1:18    6 1:39:21 16:02 4:12:18 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  305 Tera Hasbargen          Duluth             MN  31    1 22:18  1:22  1:31    1 1:13:30 20.2  1:11    3 1:03:14 10:12 2:41:42 
    2  280 Krista Elkie            Gorham             ON  30    2 28:38  1:45  1:57    2 1:20:17 18.5  0:49    1   55:12  8:55 2:46:51 
    3  375 Kathron Rubush          Naperville         IL  33    3 32:34  2:00  2:29    3 1:35:28 15.6  1:46    2   57:40  9:19 3:09:55 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  258 Josh Blankenheim        Duluth             MN  37    2 21:18  1:18  0:52    1   59:19 25.1  0:42    1   38:14  6:10 2:00:23 
    2  260 Phil Brown              Thunder Bay        ON  39    3 22:37  1:23  1:14    2 1:03:30 23.4  0:59    3   41:12  6:39 2:09:30 
    3  390 Doug Thiessen           Thunder Bay        ON  37    1 20:29  1:15  1:20    5 1:07:46 22.0  1:05    2   40:57  6:37 2:11:36 
    4  334 Kyle Kolquist           Duluth             MN  39    5 25:57  1:35  1:28    4 1:07:33 22.0  1:29    5   47:16  7:38 2:23:42 
    5  396 Lance Velander          Cottage Grove      MN  35    4 25:36  1:34  2:24    3 1:04:29 23.1  1:22    6   51:12  8:16 2:25:01 
    6  256 Peter Bauer             Saint Paul         MN  37    6 29:28  1:48  4:02    7 1:14:58 19.8  2:09    4   46:41  7:32 2:37:16 
    7  410 Nikolai Anikin          Duluth             MN  37   10 33:04  2:01  2:15    6 1:08:59 21.6  1:01   11   59:07  9:33 2:44:23 
    8  336 Herman Lau              Circle Pines       MN  39    8 31:09  1:54  2:34    8 1:16:46 19.4  2:13    7   52:04  8:24 2:44:45 
    9  271 Aaron Day               St. Paul           MN  39    7 30:00  1:50  3:26    9 1:20:27 18.5  2:01    8   54:39  8:49 2:50:30 
   10  284 Alec Erdmann            Proctor            MN  35    9 31:54  1:57  3:00   10 1:20:28 18.5  0:57    9   56:39  9:09 2:52:56 
   11  295 Keri Greaves            Thunder Bay        ON  39   11 50:03  3:04  2:35   11 1:23:04 17.9  1:09   10   57:24  9:16 3:14:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  352 Elaine Nelson           Duluth             MN  38    2 24:20  1:29  1:37    1 1:05:37 22.7  1:13    1   39:47  6:25 2:12:32 
    2  325 Tiffany Kari            Duluth             MN  37    3 25:05  1:32  1:13    2 1:11:26 20.8  0:58    2   43:54  7:05 2:22:34 
    3  337 Michelle Lawrence       Thunder Bay        ON  38    1 22:44  1:24  3:41    8 1:30:11 16.5  2:35    3   44:47  7:14 2:43:56 
    4  394 Mary Vancura            Saint Paul         MN  38    6 29:08  1:47  2:31    3 1:15:27 19.7  1:42    6   55:36  8:59 2:44:22 
    5  329 Jocelyn Keller          St Paul            MN  35    4 27:25  1:41  3:17    5 1:23:41 17.8  2:30    4   51:32  8:19 2:48:23 
    6  323 Erin Johnstone          Thunder Bay        ON  35    8 31:37  1:56  2:05    4 1:23:36 17.8  1:56    5   54:34  8:48 2:53:46 
    7  345 Megan Matack            Plymouth           MN  36    7 30:04  1:50  2:01    7 1:27:16 17.1  1:15    8   58:06  9:23 2:58:41 
    8  321 Carol Johnson           Duluth             MN  37    5 28:30  1:45  4:02    9 1:32:14 16.1  1:08    7   56:53  9:11 3:02:44 
    9  314 Tessa Horstmann         Lakeville          MN  37    9 32:38  2:00  3:01   10 1:32:18 16.1  1:54    9 1:11:08 11:29 3:20:57 
   10  285 Jamie Flohr             Saint Paul         MN  35   10 38:31  2:21  3:08    6 1:26:34 17.2  2:51   10 1:14:39 12:03 3:25:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  366 Jaysun Pyatt            Vancouver          WA  42    1 22:52  1:24  1:02    1 1:06:09 22.5  0:42    2   41:14  6:39 2:11:57 
    2  353 Grant Nelson            Duluth             MN  42   10 28:40  1:45  1:13    2 1:07:31 22.0  0:48    1   40:22  6:31 2:18:33 
    3  395 Timothy Vedder          Sartell            MN  43   11 29:27  1:48  1:40    4 1:08:48 21.6  1:29    3   44:11  7:08 2:25:33 
    4  273 Jason Dewar             Thunder Bay        ON  41    8 26:57  1:39  1:23    5 1:11:09 20.9  1:29    4   46:03  7:26 2:27:00 
    5  276 Corey Drevlow           Golden Valley      MN  41    3 26:02  1:36  1:53    6 1:11:58 20.7  1:41    5   46:22  7:29 2:27:55 
    6  278 Tim Duffy               Bemidji            MN  43    6 26:23  1:37  2:14    8 1:12:55 20.4  1:59    6   47:21  7:39 2:30:50 
    7  358 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  41    2 26:00  1:36  1:41    3 1:07:54 21.9  1:16   10   58:35  9:27 2:35:23 
    8  302 Ben Harding             Eden Prairie       MN  43    7 26:26  1:37  1:19    9 1:13:35 20.2  1:21    8   55:17  8:55 2:37:56 
    9  253 Brad Anderson           Duluth             MN  41    4 26:05  1:36  1:18    7 1:12:14 20.6  1:03    9   58:18  9:25 2:38:55 
   10  379 David Schottenbauer     Two Harbors        MN  42    9 27:31  1:41  2:26   13 1:25:45 17.4  1:31    7   50:38  8:10 2:47:49 
   11  290 Anselm Gademann         Lakeville          MN  44   12 30:02  1:50  3:13   10 1:15:21 19.7  1:54   12   59:11  9:33 2:49:39 
   12  259 Matthew Blanshan        Rochester          MN  43    5 26:06  1:36  2:01   11 1:21:04 18.4  1:35   11   59:05  9:32 2:49:50 
   13  299 Kevin Hagen             Hibbing            MN  40   13 33:51  2:04  1:17   12 1:22:30 18.0  1:51   13 1:05:23 10:33 3:04:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  350 Karen Murphy            Thunder Bay        ON  44    1 27:24  1:41  1:43    1 1:17:14 19.3  1:27    2   50:08  8:06 2:37:54 
    2  371 Nicole Reid             Thunder Bay        ON  40    2 31:26  1:55  1:46    2 1:17:23 19.2  1:21    3   53:26  8:37 2:45:20 
    3  361 Molly Pennings          Culver             MN  42    4 35:50  2:12  2:57    3 1:26:57 17.1  1:12    1   45:27  7:20 2:52:21 
    4  301 Rachael Hanel           Madison Lake       MN  43    3 35:08  2:09  4:54    4 1:30:45 16.4  2:25    4 1:06:11 10:41 3:19:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  399 Nathan Waech            Grand Rapids       MN  48    2 25:45  1:35  1:07    1 1:06:03 22.5  0:59    2   43:16  6:59 2:17:06 
    2  405 Paul Wymar              Montevideo         MN  45    1 24:32  1:30  1:55    4 1:17:20 19.2  1:01    1   43:13  6:59 2:27:59 
    3  274 Michael Dingle          Stillwater         MN  46    5 30:13  1:51  1:14    2 1:12:30 20.5  1:20    3   48:16  7:48 2:33:30 
    4  372 Erik Riker-Coleman      Duluth             MN  45    3 27:33  1:41  1:13    3 1:12:56 20.4  0:53    5   54:20  8:46 2:36:54 
    5  347 Jon McMahon             Oak Park           IL  45    4 28:59  1:46  3:22    6 1:21:28 18.3  3:11    4   48:58  7:54 2:45:56 
    6  378 Ruurd Schoolderman      Duluth             MN  45    6 30:35  1:52  3:00    5 1:17:49 19.1  2:03    6   57:53  9:21 2:51:18 
    7  335 Ken Koski               Chaska             MN  47    7 30:37  1:52  1:06    7 1:26:44 17.2  1:12    7 1:05:22 10:33 3:05:00 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  277 Heidi Dubberke          Eau Claire         WI  47    2 39:00  2:23  2:17    1 1:26:27 17.2  1:51    1   52:09  8:25 3:01:43 
    2  331 Rosslyn Kendrick        Duluth             MN  49    1 25:29  1:34  2:20    2 1:31:53 16.2  1:53    2 1:01:03  9:51 3:02:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  328 Bill Kass               Minneapolis        MN  53    2 26:20  1:37  1:16    2 1:16:38 19.4  1:25    1   52:39  8:30 2:38:17 
    2  267 Robert Coffey           Thunder Bay        CA  53    5 29:50  1:50  2:10    1 1:14:15 20.0  2:11    2   56:27  9:07 2:44:51 
    3  319 Brad Irwin              Hermantown         MN  54    3 29:01  1:47  2:32    5 1:24:06 17.7  1:28    3   56:41  9:09 2:53:46 
    4  387 Gary Tabor              Thunder Bay        ON  51    4 29:22  1:48  2:35    3 1:21:32 18.3  2:03    4 1:00:27  9:45 2:55:57 
    5  270 Tony Dasilva            Thunder Bay        ON  51    6 37:36  2:18  2:30    4 1:24:00 17.7  1:31    5 1:02:06 10:01 3:07:41 
    6  330 James Kellerman         Mpls.              MN  54    1 25:23  1:33  6:07    6 1:36:23 15.4  2:17    6 1:06:32 10:44 3:16:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  296 Lori Green              Fort Frances       ON  54    1 24:53  1:31  2:23    1 1:13:20 20.3  1:30    1   52:39  8:30 2:34:44 
    2  265 Marilee Chase           Thunder Bay        ON  54    3 33:24  2:03  2:47    2 1:29:41 16.6  2:18    2 1:06:38 10:45 3:14:45 
    3  355 Louanna O`connor        Thunder Bay        ON  53    2 32:48  2:00  2:47    3 1:34:52 15.7  2:07    3 1:10:12 11:20 3:22:45 
    4  300 Linda Hagen             Duluth             MN  54    4 36:20  2:13  2:22    4 1:46:34 14.0  2:17    4 1:24:49 13:41 3:52:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  287 Dale Forde              Golden Valley      MN  59    2 24:51  1:31  1:40    1 1:10:43 21.0  1:20    1   43:40  7:03 2:22:12 
    2  281 Phil Elkie              Gorham             ON  57    1 23:41  1:27  1:16    2 1:11:01 21.0  0:49    3   52:24  8:28 2:29:09 
    3  261 Jim Buderus             Fraser             CO  57    3 26:21  1:37  2:08    3 1:11:11 20.9  1:06    4   53:57  8:43 2:34:41 
    4  317 Mike Hudspith           Woodbury           MN  59    4 31:35  1:56  2:02    4 1:14:29 20.0  2:39    2   49:34  8:00 2:40:17 
    5  381 Jack Shovein            North Oaks         MN  58    5 34:25  2:06  2:57    5 1:17:19 19.2  1:24    5   54:58  8:52 2:51:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  257 Libby Bent              Duluth             MN  55    2 26:53  1:39  2:26    2 1:15:25 19.7  1:24    1   47:52  7:44 2:33:57 
    2  310 Sherry Lynn Hill        Thunder Bay        ON  58    1 25:44  1:35  1:34    1 1:14:22 20.0  1:12    2   54:30  8:48 2:37:20 
    3  369 Cheryl Ready            Thunder Bay        ON  55    3 34:23  2:06  3:30    3 1:34:15 15.8  2:10    3 1:08:48 11:06 3:23:04 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  403 Terry Wiens             Duluth             MN  60    3 33:30  2:03  1:57    2 1:22:54 17.9  1:03    1   53:35  8:39 2:52:56 
    2  356 Patrick O`connor        Thunder Bay        ON  61    1 30:54  1:54  3:29    1 1:20:55 18.4  1:58    2 1:04:46 10:27 3:02:00 
    3  252 Rick Agar               Duluth             MI  63    2 30:54  1:54  2:20    3 1:26:46 17.1  1:30    3 1:06:10 10:41 3:07:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  365 Karen Possley           Chippewa Falls     WI  62    1 35:25  2:10  3:43    1 1:32:14 16.1  1:56    1 1:10:19 11:21 3:23:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  254 Mark D. Anderson        Lombard            IL  65    1 25:34  1:34  3:17    1 1:21:26 18.3  2:55    1 1:09:37 11:14 3:02:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        158
Total Number of Team Finishers:            3
Total Number of Individual Finishers:    135
Number of Male   Finishers:               87
Number of Female Finishers:               48
Did not Finish Race or Did Not Start:     20